موضوع مقاله

پرینترها که زمانی استفاده از آنها تنها در اداره ها، دفاتر کاری و فروشگاه های خدمات چاپ و فتوکپی ممکن بود، حالا به خانه ها هم نفوذ پیدا کرده اند و کاربردهای مختلفی دارند. با این اوصاف انتظار داریم این پرینترها تا چند سال به خوبی کار کرده و هزاران برگه را برای ما چاپ کنند، اما معمولا اینطور نیست. گاهی اوقات استفاده بیش از حد علت اصلی خرابی پرینترها است و گاهی موارد دیگری به خرابی پرینتر و در نهایت ایجاد دردسر برای ما منجر می شود. در اینجا می توانید با بعضی از مشکلات متداول در پرینتر ها و راه حل آنها آشنا شوید.

 

بسیاری از کاربران خانگی اغلب از پرینتر های جوهر افشان خود به میزان کافی استفاده نمی کنند و همین موضوع می تواند باعث مشکلاتی مثل خشک شدن جوهر و سپس مسدود شدن نازل های بسیار ریز جوهر افشان پرینتر شود. در ابتدا باید بدانید که معمولا بعد از گذشت مدت زمان دو هفته کارتریج دستگاه پرینتر خراب خواهد شد.

 

 وقتی دستگاه نمی تواند برگه را پرینت بگیرد

 

در این زمان احتمالات متفاوتی مطرح است، پس بگذارید از ابتدا شروع کنیم. قبل از هر چیز ببینید که آیا چراغ Error روی دستگاه پرینتر روشن است یا خیر، بعد باید مطمئن شوید که کاغذ در محل خود قرار دارد، محفظه قرارگیری کارتریج خالی نباشد، کابل USB به دستگاهی که می خواهیم پرینت بگیریم متصل شده یا اینکه از طریق بی سیم ارتباط برقرار باشد. گاهی بهتر است در زمانی که پرینتر نمی تواند برگه را پرینت بدهد از سیم USB به جای اتصال بی سیم استفاده کنید. گاهی اوقات باید برای پرینتر های قدیمی حالت چاپ کننده پیش فرض (default printer) را انتخاب کنید، به این منظور Control Panel ویندوز را باز کنید و به بخش Devices and Printers وارد شوید و سپس روی پرینتری که می خواهید از طریق آن پرینت انجام شود کلیک راست کنید و با انتخاب set as default آن را به حالت پیش فرض چاپ ببرید. همچنین مطمئن شوید در برنامه ای که می خواهید برگه ای را پرینت بگیرید، دستگاه صحیح را انتخاب کرده باشید.

 

مایکروسافت بخش راهنمایی با نام printing troubleshooter دارد که به شما برای شناسایی مشکلات پرینتر کمک می کند. با کلیک روی دکمه Fix و دانلود و اجرای برنامه می توانید از این راهنما استفاده کنید. همچنین می توانید با رفتن به بخش Control Panel، انتخاب Devices and Printers و کلیک راست روی آیکون پرینتر خود گزینه Troubleshoot را انتخاب کنید. البته ابزار رفع عیب مایکروسافت همیشه هم جواب نمی دهد، اما ارزش امتحان کردن را دارد. شرکت HP هم بخشی را با نام Print and Scan Doctor دارد که به خوبی در پیدا کردن مشکل اصلی پرینتر به شما کمک می کند و شرکت Canon هم تعداد زیادی ویدیو در سایت خود گردآوری کرده که با رفتن روی مدل پرینتر خود می توانید ویدئو های رفع عیب زیادی را از آن مدل خاص تماشا کنید.

 

صفحه بد چاپ می شود

 

صفحات وب معمولا در هر اندازه ای هستند و سایز آنها به عرض و طول کاغذی که شما می خواهید پرینت شود، محدود نشده است. بعضی صفحات برای پرینت شدن طراحی نشده اند و همین موضوع زمینه ساز مشکلات زیادی است. سعی کنید همیشه قبل از پرینت با استفاده از ابزار Print Preview در مرورگر اینترنت اکسپلورر نمونه ای از آنچه را دریافت خواهید کرد مشاهده کنید و سپس اقدام به پرینت صفحه مورد نظر کنید. برای مثال ممکن است به علت انبوه آگهی ها و نظرات به پرینت شدن تمام آن صفحه نیازی نباشد، پس باید در این مواقع از گزینه های دیگر در نحوه پرینت گرفتن استفاده کنید (برای مثال ۲ در ۴). انتخاب حالت عریض یا landscape در صفحات وب پیشنهاد نمی شود چون این صفحات بسیار عریض خواهند شد. مرورگر اینترنت اکسپلورر در مواقعی که صفحه مورد نظر شما بزرگ تر از صفحه ای است که می خواهید روی آن پرینت شود گزینه ای به نام shrink to fit در اختیار شما قرار می دهد تا صفحه را متناسب کنید؛ البته بعضی از صفحات خاص مانند صفحه اطلاعات شخصی و کارنامه ها و... دارای دکمه ای مخصوص پرینت هستند که بهتر است همیشه از آن دکمه ها استفاده شود.

 

 پرینتر هشدار تعویض کارتریج را می دهد

 

دستگاه پرینتر شما قبل از تمام شدن تمام کارتریج، به شما هشدار می دهد. در ادارات شلوغ معمولا بیش از چند ساعت طول نمی کشد تا کارتریج خشک شود، اما برای کاربران خانگی که در مواقع ضروری و هر از گاهی از پرینتر استفاده می کنند معمولا زمان اتمام کارتریج طولانی تر و در حدود چند هفته خواهد بود. به محض اینکه این پیام هشدار ظاهر شد، کارتریج جدیدی تهیه کنید اما تا زمان کم رنگ شدن یا متوقف شدن چاپ، کارتریج جدید را نصب نکنید.

 

 برگه دائم در پرینتر گیر می کند

 

زمانی که این اتفاق برای چند بار پشت سر هم رخ دهد، احتمالا تکه ای از کاغذ در جایی از پرینتر و احتمالا قسمتی که کاغذ را به داخل می کشد جا مانده است. این تکه کاغذ را با نگاه به قسمت های مختلف پرینتر و باز کردن زبانه ها از دستگاه پرینتر بیرون بکشید. به زیر پرینتر هم نگاه کنید چون ممکن است پنلی وجود داشته باشد تا از طریق آن کاغذ گیر افتاده را به بیرون بیاورید. پرینتر های قدیمی می توانند رطوبت را جذب کنند و هنگام دریافت یک یا چند برگه آنها را در درون خود گیر بیندازند. برگه ها را سعی کنید خشک نگه دارید و تا زمان نیاز به آنها، در بسته ای نگهداری کنید.

 

 هر بار موقع پرینت دادن برگه ای سفید پس داده می شود

 

به کنترل پنل ویندوز بروید، در بخش Devices and Printers روی پرینتر خود کلیک راست کنید. سپس گزینه Printing Preferences را انتخاب کنید، اگر نمی توانید هیچ گزینه ای برای فعال کردن/غیر فعال کردن جدا شدن صفحات با نام Separator Pages مشاهده کنید پس با کلیک راست روی پرینتر گزینه Properties را انتخاب کنید. برای مثال در پرینتر های HP شما با دو بار کلیک روی پرینتر و دو بار کلیک روی Customise می توانید به بخش تنظیمات پیشرفته Advanced بروید. در این بخش باید دکمه اختصاصی Separator Page را ببینید و در نهایت شروع به تنظیم آن کنید.

 

 کیفیت برگه پرینت شده پایین است

 

گاهی اوقات نازل جوهر در پرینتر های جوهر افشان مسدود می شود و پرینتر یا رنگ ها را اشتباه پخش می کند یا با کیفیت پایین برگه را پرینت می گیرد. با پاک کردن هد پرینتر به احتمال فراوان مشکل دستگاه شما حل خواهد شد. البته روش انجام این کار در پرینتر های مختلف متفاوت است و شاید حتی برای این موضوع گزینه ای در بخش کنترل پنل پرینتر موجود باشد یا اینکه نرم افزار پرینتر را از طریق کامپیوتر بتوان دستکاری کرد. برای مثال در پرینتر های جوهر افشان HP صفحه شروعی برای کاربران ویندوز ۸ وجود دارد که می توان با کلیک روی دکمه Maintenance (تعمیر و نگهداری) هد پرینتر را تمیز کرد یا آن را تراز کرد. البته می توانید هد پرینتر را تعویض کنید اما باید توجه داشته باشید که بعد از تعویض هد لازم است تا از کارتریج تازه ای استفاده کنید. کیفیت کاغذ روی کیفیت پرینت تاثیر دارد، اما در فتوکپی نوع کاغذ تفاوتی ندارد. شبیه به پرینتر های لیزری کاغذ با کیفیت مناسب بهترین نتیجه را می دهد.

 

 با تبلت نمی توانید برگه ای را چاپ کنید

 

برای اینکه از طریق تبلت آیپد، آیفون یا آیپاد تاچ سندی را پرینت بگیرید، علاوه بر اتصال صحیح بی سیم به پشتیبانی از ویژگی AirPrint هم نیاز دارید، البته لیست پرینتر هایی که به ویژگی AirPrint مجهز می شوند هر روز در حال افزایش است، اما هنوز مدل های بسیاری مخصوصا مدل های قدیمی وجود دارند که از این ویژگی پشتیبانی نمی کنند. اگر یک سیستم مک دارید و یک پرینتر به آن متصل است، شما می توانید با استفاده از HandyPrint این دستگاه را به پرینتری مجهز به ویژگی AirPrint تبدیل کنید. برنامه Printer Pro یک اپلیکیشن برای دستگاه های iOS است که صاحبان این دستگاه ها را قادر می سازد به وسیله بسیاری از پرینتر های بی سیم موجود و همچنین پرینتر با سیم متصل به مک یا پی سی، اسناد درون تبلت آیپد یا آیفون را پرینت بگیرند. بعضی از گوشی های سامسونگ، تبلت ها و پرینتر ها هم طراحی شده اند تا با یکدیگر کار کنند و پرینت گرفتن به وسیله آنها هم بسیار راحت شود. اگر دوست دارید از طریق گوشی یا تبلت اندرویدی خود به پرینتر های پی سی متصل شوید و سندی را پرینت بگیرید، می توانید از اپلیکیشن Google Cloud Print استفاده کنید. برای استفاده از این برنامه ابتدا باید این اپلیکیشن را از گوگل پلی دانلود کنید و بعد با استفاده از مرورگر گوگل کروم کامپیوتر شخصی به بخش menu > Settings > Advanced Settings بروید و روی Manage کلیک کنید. در نهایت می توانید با اتصال پرینتر به سیستم دسکتاپ و روشن کردن Provided، از طریق دستگاه اندرویدی پرینت بگیرید.

ثبت دیدگاه

دیدگاه کاربران